W sobotę, 2 września 2017 roku w Parku Miejskim w Nisku oraz w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem, tak jak i w pozostałych ponad dwóch tysiącach miejsc w kraju i za granicą, odbyło się Narodowe Czytanie. W tegorocznej, szóstej już edycji wspólnego czytania, internauci zagłosowali na dzieło Stanisława Wyspiańskiego pod tytułem „Wesele”.

Przypomnijmy, że w tym roku Polacy mogli wybierać spośród czterech utworów: „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski" Juliusza Słowackiego i „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W sumie oddano blisko 37 tys. głosów, w tym na „Wesele" zagłosowało prawie 18 tysięcy internautów.

Realizując wspólne Narodowe Czytanie, w Nisku, na scenie w Parku Miejskim, zaprezentowali się aktorzy Teatru „Kontynuacja” oraz Niżańska Kapela Ludowa, którzy wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, Miejską Biblioteką Publiczną i Aresztem Śledczym w Nisku, włączyli się do wspólnego czytania wybranych fragmentów „Wesela”.

Na scenie wystąpili: Marcin Folta, Wiesław Kieżun, Bogusław Pelc, Krzysztof Gawryś, Mateusz Rychlak, Mikołaj Siudy, Marek Urban i Michał Zagaja oraz Małgorzata Wierzbińska funkcjonariuszka z  Aresztu Śledczego w Nisku, a towarzyszyła im Niżańska Kapela Ludowa. Tego dnia zaprezentowały się również: dyrektor NCK „Sokół” Alicja Sochacka i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Iwona Nemeczek.

Wśród słuchających, oprócz wielu zaproszonych gości, fragmentów prezentowanego dramatu wysłuchał Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Józef Sroka.

W Rudniku zaś, wstępem do czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, było przedstawienie przez uczniów z PSP w Kopkach fragmentu I Aktu dramatu. Wśród interpretujących dzieło, oprócz wielu przybyłych gości, był również Wicestarosta Niżański Adam Mach, który wcielił się w rolę Pana Młodego. Fragmenty „Wesela” odczytali także: Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Lucjan Tabasz, Radna Marta Pająk-Traka, nauczycielka j. polskiego Longina Sądej, przedstawiciele Klubu Seniora i Towarzystwa Miłośników Ziemi Rudnickiej, a także uczniowie szkół z terenu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.

Spotkanie było również okazją do zdobycia pamiątkowej pieczęci na swoim egzemplarzu „Wesela”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku do wspólnego Narodowego Czytania Polacy wybrali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Również mieszkańcy Powiatu Niżańskiego, każdego roku, z dużą przyjemnością i coraz większym zaangażowaniem, dołączają do tego wydarzenia.

Fot.:

• pl
  • Agnieszka Kopacz sztafeta.pl (zdjęcia do wykorzystania tylko przez Starostwo Powiatowe w Nisku).