W niedzielę, 4 marca 2018 r. w Nisku odbył się, tradycyjnie już zorganizowany przez 16 Tczewski Batalion Saperów, bieg „Tropem Wilczym”. Około 40 uczestników pobiegło, aby oddać hołd Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wśród nich byli żołnierze Garnizonu Nisko na czele z Dowódcą 16 TBS ppłk Grzegorzem Groblem, pracownicy Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele władz i mieszkańcy Niska. Uczestnicy pokonali łączną trasę 1963 metrów. Dystans ten symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”. Trasa przebiegała ul. Sandomierską, od terenu Jednostki Wojskowej do Placu Wolności.

Niżański bieg był kontynuacją czwartkowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Miał on na celu przede wszystkim uczcić pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Jego zadaniem było również propagowanie wśród Polaków wiedzy o powojennej historii naszego kraju.

Uczestnicy pobiegli w koszulkach, na których widniały wizerunki żołnierzy zamordowanych w więzieniu mokotowskim: Łukasza Cieplińskiego, Hieronima Dekutowskiego, Czesława Gałązki, Romana Grońskiego, Witolda Pileckiego, Zbigniewa Przybyszewskiego, Dionizego Sosnowskiego i Szczepana Ścibiora.

Tuż po zakończeniu biegu uczestnicy odebrali medale i dyplomy pamiątkowe, które wręczyli im Starosta Niżański Robert Bednarz, Dowódca16 Batalionu Saperów ppłk. Grzegorz Grobel i Dowódca Garnizonu w Nisku ppłk. Radosław Podolski.

Zdjęcia: Kamila Brzezińska www.sztafeta.pl (zdjęcia do wykorzystania tylko na stronie Powiatu Niżańskiego)