W ramach obchodów Dnia Flagi RP Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwiedził Stalową Wolę, by wspólnie z mieszkańcami miasta i powiatu stalowowolskiego złożyć hołd polskiej fladze w tym obchodzonym uroczyście Dniu.

W uroczystości, odbywającej się w centrum miasta, udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zebrani mieszkańcy Stalowej Woli i okolic.

Powiat Niżański reprezentowali Starosta Niżański Robert Bednarz i Członek Zarządu Józef Sroka.

Obchody Święta Flagi uświetniła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego składająca się z trzech rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych oraz marynarki wojennej. Hymn i oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

W centralnym punkcie obchodów powiewała na 18-metrowym maszcie biało-czerwona flaga Polski, w sąsiedztwie której przemówił do zebranych Premier Mateusz Morawiecki.

- Jestem bardzo wzruszony, że mogę w Dniu Polskiej Flagi, 2 maja, uczestniczyć z państwem w uroczystości wciągnięcia flagi na maszt i że dzieje się to właśnie w Stalowej Woli, mieście, które w czasach II Rzeczypospolitej, symbolizowało naszą dumę, nasze marzenia, nasze aspiracje. Sama nazwa Stalowa Wola pochodzi przecież z przemówienia ministra ds. wojskowych Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że stalowa wola narodu polskiego doprowadzi do nowoczesności, wzmocnienia polskiej gospodarki. Tego chcemy także dzisiaj, takie marzenia nam również dzisiaj przyświecają – powiedział Premier.

Po zakończonym przemówieniu Premier Mateusz Morawiecki wręczył przedstawicielom środowisk społecznie aktywnych, instytucji, służb mundurowych, świata nauki i kultury, biało-czerwone flagi. Wśród osób, które dostąpiły tego zaszczytu znalazł się członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Karol Wołoszyn. Premier przekazał również flagi dla Starosty Niżańskiego i dla reprezentującego Zarząd Powiatu Józefa Sroki.

Po części oficjalnej uroczystości odbył się koncert zespołu Piotra Rubika a obok sceny mieszkańcy i przybyli goście mogli wziąć udział w Pikniku Rodzinnym „Biało-Czerwona PL”, nad którym patronatem honorowy objął szef rządu.

Fot.: stalowemiasto.pl, sztafeta.pl i archiwum własne