W ubiegłą sobotę, 16 czerwca br., w bazylice katedralnej w Sandomierzu odprawiona została Msza św. będąca głównym punktem obchodów 200-lecia Diecezji Sandomierskiej. Licznie zgromadzonych wiernych z całej Diecezji przywitał Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz, a uroczystej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio

Wspólne jubileuszowe dziękczynienie rozpoczęła uroczysta procesja do katedry z udziałem m. in. arcybiskupów i biskupów z Polski, Białorusi, Ukrainy, z Kamerunu i z Bermudów oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej bp. Jerzego Samca, jednocześnie zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, i abp. Abla, ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Na wspólnej modlitwie w katedrze zgromadzili się przedstawiciele obu izb parlamentarnych, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą świętokrzyskim, władz samorządowych z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starostowie powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.

Powiat Niżański na uroczystych obchodach 200-lecia Diecezji Sandomierskiej reprezentował Starosta Niżański Robert Bednarz, który w imieniu władz samorządowych Powiatu Niżańskiego i całej społeczności niżańskiej przekazał na ręce Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej Ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza pamiątkowy grawerton wraz z życzeniami wielu łask Bożych dla całej Wspólnoty Diecezjalnej.

Po Mszy św. odbył się piknik jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego podczas którego rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs „Pochwal się swoją parafią”.

Zdjęcie: www. sandomierz.gosc.pl