11 listopada 2019 roku w Nisku, tak jak w większości polskich miast, odbyły się uroczystości pod pomnikami upamiętniającymi odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Wśród licznie zebranych uczestników obecni byli m.in.: Posłowie na Sejm RP: Marcin Warchoł i Wiesław Buż, Wicestarosta Niżański Adam Mach, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, przedstawiciele władz samorządowych, wojska, straży, policji oraz mieszkańcy Niska oraz okolic.

Tegoroczne obchody 101. Rocznicy rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w Sanktuarium Św. Józefa w Nisku. Tuż po jej zakończeniu, przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod „Tablicą Katyńską” i „Tablicą Żołnierzy AK”.

Następnie uczestnicy uroczystości, na czele z Reprezentacyjną Sekcją Taneczną Mażoretek NCK „Sokół” i Orkiestrą Dętą OSP z Zarzecza, Kompanią Reprezentacyjną Garnizonu Nisko, Pocztami Sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami władz samorządowych Powiatu Niżańskiego, Gminy i Miasta Nisko, reprezentantami służb mundurowych, przedstawicielami instytucji działających na terenie miasta i powiatu oraz harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Niska, wyruszyli w kierunku Placu Wolności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości, okolicznościowe przemówienia oraz Apel Poległych, zakończony salwą honorową.

Podczas uroczystości przemówienie wygłosił Wicestarosta Niżański Adam Mach, który zwrócił się do zgromadzonych tymi słowami: - Dzień 11 listopada jest dniem wyjątkowym dla każdego Polaka - to dzień, w którym odzyskaliśmy niepodległość, była to długa droga, okupiona ciężkimi doświadczeniami i trwająca 123 lata. Tradycyjnie, co roku, czcimy ten dzień. Podkreślamy doniosłość tego święta, aby utrwalić pamięć o Wielkich Polakach, dzięki którym możemy dziś spotkać i cieszyć się wolnością Naszego Kraju – mówił Wicestarosta. Ponadto podkreślił rolę pamięci oraz podtrzymywania jej przez Polaków w następnych latach, zwłaszcza w celu krzewienia patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz Powiatu Niżańskiego, wraz z Posłami, władzami Gminy i Miasta Nisko oraz Proboszczem Parafii pw. Św. Józefa w Nisku ks. Kazimierzem Harą, złożyli wspólnie wieńce pod Pomnikami: Wdzięczności oraz Orląt Lwowskich. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły również licznie zebrane delegacje.

Obchody Święta Niepodległości zakończyła część artystyczna w wykonaniu Zespołu Wokalno – Instrumentalnego NCK „Sokół” w Nisku.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości nie mogłyby się odbyć bez udziału Kompanii Reprezentacyjnej Garnizonu Nisko, Pocztów Sztandarowych, Drużyny Młodzieżowej OSP w Nisku, Komendy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów Nisku, Orkiestry Dętej OSP Zarzecze, Reprezentacyjnej Sekcji Tanecznej Mażoretek NCK „Sokół” oraz klasy mundurowej z PSP nr 5 w Nisku im. Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich, której uczniowie, ubrani w wojskowe mundurki, dumnie reprezentowali najmłodszą społeczność Niska.

Święto Niepodległości obchodzono uroczyście również w pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego.

W Rudniku nad Sanem, zgodnie z tradycją, po Mszy Św., odprawionej w intencji Ojczyzny, na rudnickim rynku zebrały się władze Gminy i Miasta, młodzież, harcerze i mieszkańcy, aby wspólnie śpiewać znane pieśni patriotyczne. Po raz kolejny odbył się także Rudnicki Bieg Niepodległości, którego głównym celem było uczczenie pamięci bohaterów walk o Wolną i Niepodległą Polskę. Szczególnie ciekawym elementem tego sportowego przedsięwzięcia była kategoria „Bieg Krasnali”, czy bieg klas I-VIII szkół podstawowych.

Szczególny wymiar tego Święta nabrały także obchody w Gminie Jeżowe, gdzie uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed Gminnym Centrum Kultury, skąd nastąpił przemarsz do Kościoła Parafialnego pw. Narodzenia NMP w Jeżowem, na uroczystą Mszę Święta w intencji Ojczyzny. Pierwsza część zakończyła się procesją na cmentarz parafialny pod Pomnik Poległych. Poprzez wspólną modlitwę, złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oddano hołd Polakom walczącym o wolną ojczyznę. Uroczystości zwieńczone zostały w Remizie OSP Jeżowe, gdzie odbyła się Akademia patriotyczna, a także występy artystyczne uczniów i nauczycieli z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem oraz zespołów działających w gminie Jeżowe. Powiat Niżański w trakcie tych uroczystości reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko.

W pozostałych gminach Powiatu Niżańskiego także oddano hołd i uczczono pamięć tych, dzięki którym możemy dziś żyć i pracować w niepodległej i wolnej Polsce.

Zdjęcia: https://www.jezowe.pl/, Adrian Starzomski i Starostwo Powiatowe w Nisku