Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odwiedziła delegacja ze Słowacji. Wśród gości był dr inż. Jan Dobrović, dziekan Uniwersytetu Preszowskiego, ze wschodniej Słowacji.

Celem wizyty było spotkanie z dyrektorem RCEZ Wacławem Piędlem i ustalenie warunków współpracy, która zostanie oficjalnie nawiązana już niebawem.

Uniwersytet Preszowski jest uczelnią, która kształci ok. 9 tysięcy studentów na różnych kierunkach studiów. Pojawiła się także dodatkowa możliwość kształcenia na kierunkach sprofilowanych do potrzeb powstającej na Słowacji fabryki Jaguara. Ponieważ w tamtejszym regionie nie prowadzi się obecnie kształcenia pod kątem przemysłu samochodowego, więc Uniwersytet Preszowski zaproponował uczniom RCEZ, aby podjęli studia właśnie u nich.

To przede wszystkim propozycja dla uczniów kształcących się w zawodzie mechatronik, który jest w naszej szkole kształcony na wysokim poziomie. Uniwersytet zaproponował RCEZ w Nisku współpracę, jako pierwszej szkole w Polsce.

Doktor Dobrović podczas wizyty obejrzał szkolne pracownie i spotkał się z uczniami klas trzecich. Zaprosił także młodzież na wycieczkę do Preszowa celem przybliżenia uczelni, zapoznania się z jej ofertą oraz ewentualnymi warunkami mieszkaniowymi – informuje dyrektor Wacław Piędel.

Anna Pucko – Nauczyciel w RCEZ w Nisku