19 maja br. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Chemicznego dla Gimnazjalistów „Poczuj chemię do chemii” pod patronatem Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza.

Konkurs zgromadził 20 uczestników, z 5 gimnazjów powiatu niżańskiego. W tym roku rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich polegała na rozwiązaniu testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych. Druga miała na celu przygotowanie filmu edukacyjnego na temat „Woda, jako substancja niezwykła”.

Gimnazjaliści rywalizowali o tytuł laureata oraz nagrody ufundowane przez Powiat Niżański. Tegoroczny sukces najlepszych z nich może zostać wpisany na świadectwie ukończenia gimnazjum.

Młodzież świetnie poradziła sobie z zadaniami chemicznymi i prezentacją doświadczeń. Najwyżej oceniony przez komisję konkursową film został zaprezentowany wszystkim obecnym na widowni.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników, gimnazjaliści i młodzież niżańskiego liceum mogli uczestniczyć w pokazach doświadczeń fizykochemicznych. Przygotowali je uczniowie Gimnazjum Nr 1 i Gimnazjum Nr 2 w Nisku, działający w Klubach Młodych Odkrywców „Mały Fizyk” i „da VINCI”, pod opieką nauczycieli Anny Dybki i Aleksandry Jackowicz. Pokazy chemiczne towarzyszą konkursowi od samego początku i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Wyniki części 1 - pisemnej konkursu.

Tytuł laureata zdobyli:

I miejsce ex aequo - Karolina Kufel i Mateusz Zygmunt - Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku, opiekun – Małgorzata Pędlowska;

II miejsce - Karol Jaszczur - Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku, opiekun – Małgorzata Pędlowska;

III miejsce - Adam Tyszko - Publiczne Gimnazjum w Harasiukach, opiekun – Aneta Maciuk – Bogusz.

Wyniki części 2 - filmowa prezentacja doświadczeń :"Woda jako substancja niezwykła".

I miejsce - Monika Kata, Aleksandra Zaguła, Filip Rozwadowski z Gimnazjum Nr 3 w Nisku, opiekun – Halina Sądej;

II miejsce - Agnieszka Kurzanowska, Wojciech Kuś i Julia Nastała z Gimnazjum w Krzeszowie, opiekun - Ewa Wojtowicz;

III miejsce - Wojciech Drabik, Maciej Wojtak i Weronika Strzempa z Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Ulanowie, opiekun – Ewa Mucha.

Najwyższą liczbę punktów z części 1 i 2 zdobyło Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem.

Dyplomy i nagrody dla zwycięzców i uczestników turnieju wręczyli Starosta Niżański Robert Bednarz oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, Jerzy Stelmach.

Organizacją konkursu zajęła się Dorota Brzozowska, nauczyciel chemii w niżańskim LO.