zdjęcie

Dnia 29 listopada 2017 r. w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku odbyło się III Powiatowe Forum Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli z powiatu niżańskiego.

Starosta Niżański Robert Bednarz, kontynuując inicjatywę spotkań z lokalnymi liderami, po raz trzeci zorganizował Forum z udziałem sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli z terenu powiatu niżańskiego – w trosce o sprawy lokalne, wymianę wspólnych doświadczeń, praktyk i inicjatyw podejmowanych w sołectwach całego Powiatu.

Starosta na wstępie przedstawił informację dot. zadań realizowanych i planowanych do realizacji przez Powiat Niżański, ważnych z punktu widzenia lokalnej społeczności oraz poinformował zebranych, że na inwestycje w 2017 roku zaplanowano łącznie prawie 18,5 mln zł, za które została poprawiona m.in. infrastruktura drogowa w wielu miejscach powiatu oraz warunki pracy i nauki w szkołach. Są to jak wiadomo dziedziny, które najbardziej interesują naszych mieszkańców.

Jeżeli mowa o licznych inwestycjach drogowych, to warto zaznaczyć, że są w nich 2 zadania wieloletnie. Inwestycje zostały zrealizowane dzięki pozyskaniu znacznych środków pochodzących z zewnątrz oraz bardzo dobrej współpracy z Gminami należącymi do Powiatu. Wartość kosztorysowa wszystkich inwestycji drogowych to kwota ponad 17 mln zł, natomiast ich wykonanie w roku bieżącym wynosi ponad 7 mln zł. Przekłada się to na przebudowę ponad 19 km dróg powiatowych, z 293,521 km ogółem, na 10 ciągach drogowych.

Powiat to nie tylko drogi, ale i szkoły – o te powiat dba nie tylko pod względem jakości kształcenia, ale i bazy lokalowej, czy realizacji wielu programów dodatkowych, atrakcyjnych dla naszych uczniów.

Wiele się też działo dobrego w naszym SOSW w Rudniku nad Sanem – cały czas polepszana jest baza Ośrodka i podejmowane działania mające na celu rozwój naszych podopiecznych. Powiat realizuje i wspiera wiele działań nie tylko kulturalnych, kultywujących naszą historię, ale i promujących nasz Powiat i Gminy naszego Powiatu.

Jeżeli chodzi o plany na przyszłość, to podkreślenia wymaga fakt, że przygotowany projekt budżetu powiatu na rok 2018 opiewa na ponad 72,5 mln zł, z czego na wydatki inwestycyjne zaplanowano ponad 20 mln zł, co stanowi niemal 28% udziału w wydatkach ogółem (w tym m. in. zadania drogowe na ponad 13 mln zł, oświatowe na ponad 3 mln zł, czy w obszarze ochrony zdrowia na niemal 2 mln zł).

W kolejnym punkcie Forum sołtysi wyróżnieni w Konkursie Tygodnika Sztafeta „Sołtys Roku Powiatu Niżańskiego” zaprezentowali inicjatywy realizowane w środowisku lokalnym. Głos zabrali: Grzegorz Błądek (sołtys Nowej Wsi, Gmina i Miasto Nisko), Agnieszka Budzyńska (sołtys Kurzyny Średniej, Gmina i Miasto Ulanów) i Barbara Fusiek (sołtys Grobel, Gmina Jeżowe).

Następnie przedstawiciel Stowarzyszenia „Niżańskie Centrum Rozwoju” w Racławicach Stanisław Drygaś przedstawił realizację inicjatywy „Moja okolica – moje miejsce”, a także sprawy organizacyjne dot. planowanego wyjazdu edukacyjnego dla lokalnych liderów do Sandomierza.

Na zakończenie Forum, koordynator projektu „Razem bezpieczniej na terenie powiatu niżańskiego” Pani Alina Kurlej, przedstawiła założenia, cele i działania w ramach projektu, który wpisuje się w cel szczegółowy 3 Programu – Edukacja dla bezpieczeństwa. Projekt ten został dofinansowany w 2017 roku z rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”, koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt powiatowy realizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Ma on edukować w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzież, oraz dodatkowo inicjować wspólne działania aktywizujące społeczności lokalne do współpracy w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dodatkowo ma upowszechniać wiedzę i dobre praktyki w zakresie stosowania zasad bezpiecznego zachowania, w tym bezpieczeństwa seniorów. W ramach projektu zakupiony zostanie również defibrylator AED, który zamontowany zostanie na budynku Starostwa Powiatowego w Nisku, Plac Wolności 2. Wartość wspomnianego projektu wynosi 74.342 zł.

Wszyscy uczestnicy Forum na zakończenie otrzymali materiały odblaskowe, mające na celu poprawę bezpieczeństwa, zakupione w ramach projektu.

W trakcie III Powiatowego Forum Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli uczestnicy kierowali wiele pytań do Starosty, który na bieżąco udzielał na nie odpowiedzi. Wskazuje to, że zasadne są takie spotkania, dające możliwość wyjaśnienia wątpliwości u źródła.