KARTA INFORMACYJNA

Nazwa pozycji:

Rejestracja zwierząt należących do gatunków, podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej

Symbol Wydziału OLR

Komórka organizacyjna:

Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa

Kategoria:

Zgłoszenie

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego,

2. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody,

3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej.

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o wpis do rejestru zwierząt (o wykreślenie z rejestru zwierząt) o zaświadczenie.

2. Kopia dokumentu potwierdzającego legalność pochodzenia zwierząt.

3. Dowód wniesienia opłaty skarbowej.

Opłaty:

1. Opłata skarbowa za dokonanie wpisu do rejestru zwierząt/wykreślenia z rejestru – 26 zł.

2. Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o wpisie do rejestru zwierząt -17 zł, wnoszona w przypadku wniosku o jego wydanie.

3. Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa tytułem: pełnomocnik-pełnomocnictwo – 17 zł wnoszona w przypadku odbioru zaświadczenia przez pełnomocnika.

4. Zapłaty opłaty skarbowej można dokonać:
- przelewem lub przekazem na rachunek bankowy Urzędu Gminy i Miasta Nisko,
- bezpośrednio w kasie Urzędu Gminy i Miasta Nisko.

5. Opłata skarbowa podlega zwrotowi, jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej. Zwrot opłaty skarbowej następuje na wniosek skierowany do Burmistrza Gminy i Miasta Nisko.

6. Zwolnione z opłaty skarbowej są:
a) jednostki budżetowe,
b) jednostki samorządu terytorialnego,
c) organizacje pożytku publicznego, jeżeli składają wniosek o dokonanie czynności urzędowej wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego w rozumieniu przepisów o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Termin załatwienia sprawy:

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego:

– do 1 miesiąca,

– do 2 miesięcy w sprawach szczególnie skomplikowanych.

Miejsce załatwienia sprawy:

Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa.

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa – stanowisko ds. lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, gospodarki łowieckiej i ochrony przyrody.

Tryb odwoławczy:

Brak

Uwagi:

1. Posiadacz zwierząt zaliczanych do płazów, gadów, ptaków i ssaków jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. Rejestr prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt.

2. Obowiązek zgłoszenia do rejestru, zmiany danych rejestrowych lub wykreślenia z rejestru powstaje z dniem nabycia lub zbycia, wwozu do kraju lub wywozu za granice państwa, wejście w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o dokonanie wpisu lub wykreślenia z rejestru powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.

3. Obowiązek zgłoszenia do rejestru nie dotyczy:
- ogrodów zoologicznych,
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie handlu tymi zwierzętami,
- czasowego przetrzymywania zwierząt w celu leczenia i rehabilitacji.

4. Dokumentem potwierdzającym legalność pochodzenia zwierzęcia jest:
- zezwolenie na import zwierzęcia do kraju albo
- zezwolenie na schwytanie zwierzęcia w środowisku albo
- dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli albo
- inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia (w świetle przepisów o zachowaniu dziko żyjących zwierząt).

5. Obowiązek przekazania, wraz ze sprzedanym zwierzęciem, dokumentu stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia (oryginału lub potwierdzonej kopii) spoczywa na sprzedawcy. Kopia ta winna być przez podmiot sprzedający zwierzę zaopatrzona w numer nadany według numeracji ciągłej, datę wystawienia, pieczęć i podpis osoby sprzedającej, informację o liczbie zwierząt, dla których została wystawiona, a jeżeli kopiowany dokument dotyczy więcej niż innego gatunku, także o ich przynależności gatunkowej.

6. Listę zwierząt należących do gatunków, podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej zawiera rozporządzenie Komisji (WE) Nr 1332/2005 z dnia 9 sierpnia 2005r. oraz Nr 834/2004 z dnia 28 kwietnia 2004r. zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) Nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Powyższe rozporządzenia dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl/cites-ma.