Datą 12 kwietnia 2024 r rozpoczęto tegoroczne obchody 84. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestra Daśko. Uroczystości rocznicowe zainaugurowane zostały akademią zorganizowaną w Auli przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku, którą poprowadziły uczennice niżańskiego liceum.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Niżańskiego na czele ze Starostą Niżańskim Robertem Bednarzem i Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego, przedstawiciele wojska, służb, inspekcji i straży, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Nisko – Stalowa Wola, Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Nisku, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu i inni zaproszeni goście oraz licznie zgromadzona młodzież szkolna.

Obchody rozpoczęto hymnem Polski, a słowo wprowadzające wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Sylwester Daśko, który wspomniał bohaterskich Polaków poległych na „nieludzkiej ziemi” oraz odczytał tzw. „Niżańską Listę Katyńską” zawierającą nazwiska 25 zamordowanych w Katyniu mieszkańców Powiatu Niżańskiego.

Zgromadzeni goście wysłuchali interesującego wykładu pt. „Katyń – zbrodnia, która miała zostać zapomniana”, wygłoszonego przez dr nauk humanistycznych Konrada Krzyżaka – nauczyciela historii z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego. Uroczystości towarzyszyła wystawa pt. „Literatura Katyńska” prezentująca zbiory udostępnione przez niżańskiego pasjonata historii Pana Mieczysława Barnata, który w swoim przemówieniu przybliżył historię wyżej wymienionej wystawy, a także przekazał kolejne dary.

Uroczystość uświetniły występy wokalne niżańskich licealistów pod przewodnictwem Pana Henryka Rzucidło.

Podczas akademii nastąpiło także wręczenie nagród ufundowanych przez Powiat Niżański, laureatom corocznego „Szkolnego Konkursu Wiedzy Katyńskiej'' zorganizowanego przez nauczycielkę historii Dorotę Oleksak. Nagrody wręczył Starosta Niżański Robert Bednarz.

Kolejną część obchodów, w niedzielę 14 kwietnia, rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Sanktuarium św. Józefa w Nisku w intencji Ojczyzny, Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem, koncelebrowana przez księży tutejszej parafii.

We Mszy Św. uczestniczył m. in. Starosta Niżański Robert Bednarz, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, zaproszeni goście, pracownicy Starostwa i jednostek organizacyjnych Powiatu, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Rady Miejskiej w Nisku, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Niska.

Rangę uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych przedstawicieli wojska oraz harcerzy.

Po Mszy Św. przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Niżańskiego: Starosta Niżański i Przewodniczący Rady Powiatu wraz z Ks. Proboszczem dr Kazimierzem Harą oraz delegacje samorządów gminnych, wojska, policji, straży, organizacji społecznych i harcerzy, złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską.

Przypomnijmy, że Sejm RP podniósł w dniu 14 listopada 2007 r. do rangi święta datę 13 kwietnia, jako Dzień Katyński.

Idąc tym śladem, Rada Powiatu Niżańskiego, na Sesji w dniu 10 grudnia 2007 r., przyjęła przez aklamację, dzień 13 kwietnia za Powiatowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest to Dzień corocznego hołdu dla ponad 22 tysięcy zamordowanych na Wschodzie Polaków.

Po roku 2010 upamiętnienie mordu katyńskiego splotło się z pamięcią o tragicznie zmarłych członkach delegacji państwowej, udającej się na obchody 70. Rocznicy tej zbrodni, z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Co roku w kwietniu, władze i mieszkańcy Powiatu Niżańskiego uczestniczą w uroczystościach poświęconych tamtym tragicznym wydarzeniom.